COMMISSIONER'S ACADEMIC CHALLENGE

 Florida's Premier High School Academic Competition

2024 Competition Results

Division 1, Preliminary

Thursday, April 11 | 2:30pm – 4:30pm

Room: Oceana 8-10
1. Palm Beach229
2. Lake135
3. Brevard341
4. Pasco118
Room: Oceana 11-12
1. Orange195
2. Polk270
3. Volusia184
4. Pinellas268
Room: Oceana 3-5
1. Lee228
2. Manatee152
3. Seminole319

Division 1, Consolation

Friday, April 12 | 11:00am – 1:00pm

Room: Oceana 11-12
1. Manatee150
2. Orange237
3. Pasco152
4. Lake137
5. Volusia214

Division 1, Semifinals

Saturday, April 13 | 11:00am – 1:00pm

Room: Oceana 8-10
1. Manatee150
2. Brevard148
3. Pinellas206
4. Seminole266
5. Pasco107
Room: Oceana 11-12
1. Volusia163
2. Polk275
3. Lee162
4. Palm Beach108
5. Orange159

Division 1, Finals

Saturday, April 13 | 2:00pm – 4:00pm

 

Room: Oceana 7
1. Lee1664th Place
2. Pinellas1962nd Place
3. Polk285Champions
4. Seminole1106th Place
5. Volusia1683rd Place
6. Manatee1435th Place

Division 2, Preliminary

Thursday, April 11 | 4:30pm – 6:30pm

Room: Oceana 8-10
1. Citrus158
2. Leon198
3. Marion110
4. Indian River120
5. Sarasota191
Room: Oceana 11-12
1. Okaloosa236
2. Clay182
3. Santa Rosa179
4. Escambia178
5. Saint Lucie103

Division 2, Consolation

Friday, April 12 | 9:00am – 11:00am

Room: Oceana 8-10
1. Indian River165
2. Escambia136
3. Marion130
4. St. Lucie175

Division 2, Semifinals

Saturday, April 13 | 9:00am – 11:00am

Room: Oceana 8-10
1. St. Lucie126
2. Leon289
3. Clay187
4. Citrus169
Room: Oceana 11-12
1. Indian River142
2. Okaloosa194
3. Santa Rosa248
4. Sarasota227

Division 2, Finals

Saturday, April 13 | 11:00am – 1:00pm

Room: Oceana 7
1. Okaloosa211Champions
2. Clay1335th Place
3. Santa Rosa1593rd Place
4. Leon1494th Place
5. Sarasota1732nd Place
6. Citrus1026th Place

Division 3, Preliminary

Thursday, April 11 | 12:30pm – 2:30pm

Room: Oceana 8-10
1. Columbia297
2. Hardee107
3. Walton158
4. Union160
Room: Oceana 11-12
1. DeSoto271
2. Putnam186
3. Monroe222
4. Wakulla180
Room: Oceana 3-5
1. Sumter252
2. Calhoun258
3. Suwannee180

Division 3, Consolation

Friday, April 12 | 9:00am – 11:00am

Room: Oceana 11-12
1. Hardee124
2. Suwannee159
3. Putnam204
4. Wakulla209
5. Walton179

Division 3, Semifinals

Friday, April 12 | 11:00am – 1:00pm

Room: Oceana 11-12
1. Wakulla160
2. Columbia233
3. Monroe190
4. Calhoun108
5. Suwannee105
Room: Oceana 3-5
1. Walton182
2. DeSoto215
3. Sumter79
4. Union131
5. Putnam172

Division 3, Finals

Saturday, April 13 | 9:00am – 11:00am

Room: Oceana 7
1. Putnam1414th Place
2. Monroe1743rd Place
3. DeSoto2202nd Place
4. Columbia231Champions
5. Wakulla1295th Place
6. Walton1126th Place

2024 Team Florida

Nathan Chiong

Nathan Chiong
Columbia

Jacob Cohen

Jacob Cohen
Columbia

Caroline Cox

Caroline Cox
Leon

Probhav Govindu

Prabhav Govindu
Sarasota

Juan Landaeta

Juan Landaeta
Polk

Gabriel Ribay

Christopher Seeling
Okaloosa